Sporo wad czy schorzeń układu wzrokowego można skutecznie leczyć i korygować w przypadku ich szybkiego wykrycia. Jeżeli nosisz okulary, to również musisz regularnie odwiedzać gabinet.

Nie miałeś dotąd problemów z ostrością, ale np. po roku pracy zdalnej na komputerze jest jakby nieco gorzej?

Prawdopodobnie mogą to być pierwsze objawy poważniejszych schorzeń. Nie jesteś pewny, kiedy ostatnio badałeś swój wzrok? To znak, że najwyższy czas umówić wizytę. Wpisujesz do kalendarza
urodziny członków swojej rodziny lub znajomych, wpisujesz przegląd samochodu, wpisujesz wszystkie ważne, cykliczne zdarzenia, o których mógłbyś zapomnieć w natłoku obowiązków.

Warto również od razu dodać powtarzające się wydarzenie pt. „OCZY – BADANIE KONTROLNE”. Nie chodzi tu o dokładny dzień i godzinę. Warto jednak przypomnieć sobie raz na jakiś czas, żeby o siebie zadbać.

sigma-tychy_badanie-wzroku-01

Badanie wzroku dla osób dorosłych

Dorosła osoba, która do tej pory nie miała lub nie wiedziała, że ma problemy ze wzrokiem czy prawidłowym widzeniem, powinna udać się do okulisty lub optometrysty przynajmniej raz na 2 lata.

Przy standardowych wadach wzroku częstotliwość wzrasta do jednej wizyty na dwanaście miesięcy (o ile lekarz nie zaleci inaczej). Po 40 roku życia także zaleca się częstsze wizyty. W tym wieku zaczyna rosnąć ryzyko wystąpienia chorób oczu takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Jeżeli chorujesz na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze – do lekarza umów się raz na 3-6 miesięcy.

Badanie wzroku dla dzieci i młodzieży

Pierwsza wizyta kontrolna dziecka u specjalisty powinna odbyć się już w 6 miesiącu życia. Kolejne badania będą odbywać się w ramach tzw. bilansu przez lekarza pediatrę, czyli w pierwszym, drugim i czwartym roku życia.

Kolejne badanie należy wykonać przed rozpoczęciem nauki. W przypadku dzieci należy być szczególnie skrupulatnym, ponieważ żaden z nich nie powie, że coś może być nie tak z jego oczami– dla dzieci nieostre widzenie czy inne wady są czymś naturalnym, ponieważ nie wiedzą, że można „widzieć inaczej”. Do lekarza zwróć się również ze swoją pociechą, kiedy zaobserwujesz zeza, zbytnie pochylanie się nad książką, problemy z czytaniem, częste bóle głowy, czy problemy z koncentracją.

Kiedy jeszcze warto zbadać wzrok?

Wszystkie niepokojące i odbiegające od normy objawy, których wcześniej nie zaobserwowałeś muszą być skonsultowane z lekarzem.

Do najczęstszych dolegliwości zalicza się pieczenie lub swędzenie oczu, ból gałek ocznych, chroniczne zapalenie spojówek, nadmierne łzawienie, suchość oka, bóle głowy, światłowstręt, częste infekcje oka, zaczerwienienie gałek czy uczucie obecności ciała obcego.

Widzisz gorzej o zmroku? Widzisz jakby „za mgłą” na małe lub duże odległości? To "czerwona lampka", czyli również odpowiednie powody do przyśpieszenia swojej wizyty w gabinecie.

sigma-tychy_badanie-wzroku-03

Przynajmniej raz na 2 lata!

Mówi się, że oczy to zwierciadło duszy. Dbaj o swój wzrok, żeby cieszyć się nim przez długie lata. I pamiętaj o obowiązkowej wizycie kontrolnej przynajmniej raz na dwa lata!

Spodobał Ci się artykuł?

Uważasz, że może komuś się przydać? Podziel się ze Znajomymi.