Okulary progresywne umożliwiają jednoczesne dobre widzenie do dali, bliży oraz na odległości pośrednie. Jest to możliwe dzięki płynnie wzrastającej ku dołowi mocy dodatku do bliży. Pacjent widzi wyraźnie do dali przez górną część okularów, a do bliży przez dolną. Unosząc lekko głowę może widzieć również na odległości pośrednie przez tzw. kanał progresji. Soczewki te są szczególnie cenne dla osób, które potrzebują jednoczesnego ostrego widzenia na różne odległości, np. nauczyciele, pracownicy biurowi, sprzedawcy.
Jak to działa?
Okulary progresywne wyposażone są w soczewki, które zapewniają stopniową korekcję wzroku od bliskich do dalekich odległości. To znaczy, że użytkownicy nie muszą zmieniać okularów w zależności od swoich potrzeb widzenia. Dzięki specjalnej technologii soczewki progresywne umożliwiają płynne przejście między różnymi strefami widzenia, co eliminuje potrzebę noszenia kilku par okularów.
Zalety okularów progresywnych
- Możliwość ostrego widzenia do dali, na odległości pośrednie i do bliży.
- Są bardziej estetyczne od soczewek dwuogniskowych, ponieważ nie mają widocznych lini podziału między dalą a bliżą i nie mają wrażenia przeskakiwania obrazu przy przenoszeniu wzroku z dali do bliży.
- Jedna para okularów dla wyraźnego widzenia z różnych odległości.
Wyzwania związane z okularami progresywnymi
- Adaptacja
Niektóre osoby mogą potrzebować czasu na dostosowanie się do korzystania z okularów progresywnych, ponieważ płynne przejście między różnymi strefami korekcji może być na początku nieco trudne.
- Cena
Okulary progresywne mogą być droższe od tradycyjnych okularów jednoogniskowych ze względu na zaawansowaną technologię używaną w ich produkcji.
Dlaczego jedne soczewki progresywne są tańsze, a drugie droższe?
Różnice między soczewkami progresywnymi często są zasadnicze. Różnią się konstrukcją, rodzajem, przeznaczeniem, technologią wykonania, materiałami z jakich soczewki są wykonane, długością strefy progresji, uszlachetnieniami.
Dobór odpowiednich soczewek progresywnych powinien się opierać na szczegółowym wywiadzie z klientem, to jest klucz do sukcesu. Różnice w cenie wynikają głównie ze stopnia zaawansowania soczewek.
Ważny aspekt, na który warto zwrócić uwagę przy doborze szkieł progresywnych, to szerokość kanałów! Dlaczego?
Bywa, że przychodzi klient do optyka i pyta: „po ile macie najtańsze progresy?” Większość ludzi kuszona jest ofertą „sieciówek” na tanie okulary progresywne. Zdarza się, że są to ceny w przedziale 350 zł - 500 zł. Jest to uboga wersja soczewek, która w swej konstrukcji posiada wąski kanał, tym samym ograniczone pole widzenia, ponieważ poza kanałem pojawiają się aberracje (zniekształcenia) i w tym obszarze widzimy niewyraźnie.
Jest to nawet do ok. 40% powierzchni soczewki. W rezultacie klient jest niezadowolony i nie chce już więcej słyszeć o progresywnych okularach twierdząc: „męczące, nie dało się przez to patrzeć” etc.
Szerokość kanałów w soczewkach progresywnych, to sfera w której możemy płynnie przemieszczać wzrok, aby osiągnąć ostrość widzenia w różnych odległościach. Jest to taka ścieżka przyrostu mocy dla odpowiednich odległości, umiejscowiona w środkowej części soczewki okularowej. Czym szersze kanały, tym prościej znaleźć idealny punkt widzenia. Przy wybieraniu szkieł progresywnych zawsze warto zwrócić uwagę na szerokość kanałów, aby zapewnić sobie komfortową i naturalną adaptację do zmieniających się odległości.
Jeśli jesteś po 40 roku życia i potrzebujesz dwie pary okularów, to najlepszym rozwiązaniem jest zakup okularów progresywnych, które są takim 2w1, ponieważ tzw. „progresy” spełniają rolę okularów do dali i do bliży. Odwiedź Salon Optyk Sigma, a pomożemy Ci dopasować najlepsze do Twoich potrzeb soczewki, które będą wyprodukowane specjalnie dla Ciebie.