Osoby, które zmagają się z wadą wzroku, np. dalekowzrocznością, krótkowzrocznością czy astygmatyzmem, mogą zdecydować się na noszenie soczewek kontaktowych lub też tradycyjnych okularów. Obie metody mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Dla jednych wygodniejsze są praktyczne okulary, dla innych dyskretne szkła kontaktowe. Na co zatem warto postawić? Czy rozsądniej jest nosić okulary czy szkła kontaktowe? Odpowiadamy w poniższym artykule! Zapraszamy.
Zalety noszenia okularów
Bardzo dużo osób decyduje się na co dzień zakładać okulary. Poniżej omawiamy krótko najważniejsze zalety tego rozwiązania.
- Ochrona oczu przed czynnikami zewnętrznymi - okulary skutecznie zabezpieczają oczy przed kurzem, wiatrem oraz promieniowaniem UV (jeśli mają specjalną powłokę), wspierając tym samym zdrowie wzroku.
- Stylowy dodatek z możliwością personalizacji - dzięki szerokiej gamie opraw, okulary mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb estetycznych i stylu osoby je noszącej.
- Brak konieczności dotykania oczu - okulary są idealnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z alergią lub nadwrażliwością oczu, gdyż zakładając je, nie mamy bezpośredniego kontaktu z oczami.
- Łatwość w użytkowaniu i brak specjalnej pielęgnacji - użytkując na co dzień okulary, wystarczy je wycierać specjalną szmatką lub używać chusteczek do okularów, które zawierają płyn czyszczący.
Zalety noszenia soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla okularów. Noszenie ich na co dzień ma wiele zalet, które przytaczamy poniżej.
- Komfort podczas aktywności fizycznej i sportu - soczewki kontaktowe zapewniają pełną swobodę ruchu. Z tego względu są idealnym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport, np. bieganie, pływanie lub prowadzących aktywny tryb życia. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu do gałki ocznej nie przesuwają się i nie przeszkadzają podczas intensywnych zajęć.
- Naturalny wygląd bez oprawek - soczewki kontaktowe są niemal niewidoczne w oku. Szczególnie cenią je zatem osoby, które nie potrafią dobrać odpowiednich opraw do swojej twarzy oraz preferują siebie bez okularów.
- Komfort na co dzień - soczewki nie parują tak, jak okulary zimą. Dodatkowo, w lecie można swobodnie zakładać okulary przeciwsłoneczne, bez konieczności dobierania specjalnych nakładek czy też kupowania korygujących okularów przeciwsłonecznych.
- Możliwość stosowania przy różny wadach refrakcji - soczewki kontaktowe są dostępne w wielu wariantach. Mogą je nosić osoby zmagające się równocześnie, np. zarówno z astygmatyzmem, jak i krótkowzrocznością czy dalekowzrocznością.
Soczewki czy okulary - co wybrać?
Wybór między okularami a soczewkami kontaktowymi zależy od indywidualnych potrzeb, stylu życia oraz zdrowia. Okulary są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą mieć bezpośredniego kontaktu z oczami. Zależy im na szybkim założeniu okularów i rozpoczęciu dnia. Są szczególnie polecane osobom wykonującym pracę przed komputerem, ponieważ oczy dużo mniej się męczą i nie przesuszają się, jak często ma to miejsce w przypadku soczewek.
Noszenie okularów jest także zalecane osobom zmagającym się z wieloma chorobami oczu, np. z odwarstwieniem siatkówki.
Soczewki kontaktowe są natomiast odpowiednie dla osób prowadzących aktywny tryb życia, szczególnie uprawiających sport lub chodzących na basen. Są także idealne dla tych, które cenią komfort i wygodę na co dzień.
Podsumowanie
Zarówno szkła kontaktowe, jak i okulary mają swoich zwolenników i przeciwników. Wiele osób, które na co dzień nosi okulary, po jakimś czasie decyduje się założyć soczewki. Niewątpliwie, szkła kontaktowe są bardzo wygodne i wbrew pozorom dość łatwo się je zakłada, trzeba się tylko tego nauczyć. Okulary natomiast są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy na co dzień pracują dużo przy komputerze, gdyż ze względu na brak bezpośredniego kontaktu z gałką oczną, oko mniej się męczy. Ponadto, w przypadku niektórych chorób oczu, noszenie okularów jest jedyną opcją, ponieważ soczewki nie są wskazane, mogłyby wręcz pogłębić schorzenie lub być przyczyną utraty wzroku.