Długie godziny spędzane przy komputerze oraz ze smartfonem w ręku prowadzą do nadmiernego obciążenia wzroku, powodując zmęczenie i suchość oczu. Problem ten nie dotyczy już wyłącznie osób, które wykonują pracę typowo biurową, ale praktycznie każdego, kto na co dzień korzysta z internetu oraz różnych aplikacji. W poniższym artykule omówimy, jaki wpływ mają ekrany na wzrok oraz jak się przed nim chronić? Zachęcamy do lektury.
Cyfrowe zmęczenie oczu – co warto wiedzieć?
Wielogodzinne korzystanie z tabletu, smartfona czy też praca przy komputerze, mogą prowadzić do tzw. cyfrowego zmęczenia oczu (Digital Eye Strain). Jest to zespół dolegliwości związanych z nadmiernym obciążeniem wzroku, znany również jako Syndrom Widzenia Komputerowego (CVS). Problem ten dotyczy osób, które regularnie korzystają z komputerów, tabletów lub smartfonów przez dłuższy czas bez odpowiednich przerw.
Do najczęstszych objawów cyfrowego zmęczenia oczu można zaliczyć:
- ból oczu,
- bóle głowy,
- suchość oczu,
- nadwrażliwość na światło,
- pieczenie oczu,
- niewyraźne, podwójne widzenie,
- trudności z koncentracją,
- zaczerwienienie oczu,
- ból pleców, sztywność karku i ramion.
Długotrwałe korzystanie ze sprzętów emitujących niebieskie światło może prowadzić do nasilenia się wyżej wspomnianych symptomów. W badaniu opublikowanym w Nepalese Journal of Ophthalmology niemal 90% studentów odczuwało symptomy już po dwóch godzinach pracy przy komputerze. Ustalono też, że im dłużej oczy pozostają narażone na światło ekranowe, tym intensywniejsze stają się objawy zmęczenia.
Jak chronić się przed negatywnym wpływem ekranów?
Pierwszą zasadą ochrony oczu oraz wzroku przed negatywnym wpływem światła niebieskiego jest oczywiście ograniczenie liczby godzin spędzanych przed ekranami. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto zdecydować się na wdrożenie kilku zasad.
Jedną z nich jest metoda 20-6-20, polegająca na przenoszeniu wzroku co 20 minut na obiekt oddalony o około 6 metrów i utrzymywaniu tego spojrzenia przez 20 sekund. Takie działanie pomaga zmniejszyć napięcie akomodacyjne i ogranicza zmęczenie wzroku.
Właściwe oświetlenie stanowiska pracy również odgrywa ważną rolę. Zbyt duży kontrast między ekranem a otoczeniem nadmiernie obciążają wzrok, dlatego należy unikać pracy w ciemnych pomieszczeniach. Dodatkowo, warto włączyć na monitorze lub w smartfonie funkcję ochrony wzroku, która przyciemnia nieco ekran, dzięki czemu wzrok się mniej męczy, gdyż nie trzeba go nadmiernie wytężać. Odpowiednia ergonomia ma równie duże znaczenie. Zaleca się, aby ekran znajdował się na wysokości oczu, w odległości od 50 do 70 cm od twarzy.
Nawilżanie oczu może pomóc w redukcji suchości i podrażnień. Osoby, które odczuwają dyskomfort związany z długotrwałym korzystaniem z ekranów, mogą stosować krople nawilżające. Warto również regularnie kontrolować wzrok u okulisty i w razie potrzeby dobrać odpowiednie okulary korekcyjne. Zalecamy także zakup soczewek okularowych wyposażonych w filtr światła niebieskiego.
Naturalne sposoby wspierania zdrowia oczu
Dieta bogata w odpowiednie składniki może wspierać zdrowie oczu. Do najważniejszych substancji odżywczych należą:
- luteina i zeaksantyna – występują w zielonych warzywach liściastych, np. szpinaku i jarmużu,
- witamina A – znajduje się w marchwi, dyni i batatach, wspiera prawidłowe funkcjonowanie siatkówki,
- kwasy omega-3 – obecne w rybach, orzechach i nasionach chia, są ważne dla zdrowia plamki żółtej,
- witamina C i E – zawarte w owocach cytrusowych, papryce i orzechach, pomagają chronić wzrok przed stresem oksydacyjnym.
Podsumowanie
Światło niebieskie w negatywny sposób wpływa na wzrok oraz prowadzi do zmęczenia oczu. Może nawet pogłębiać wady wzroku. Chcąc uchronić się przed skutkami tego światła, należy przede wszystkim robić przerwy w trakcie pracy, nawilżać oczy specjalnymi kroplami, a także badać regularnie wzrok u okulisty. Ponadto, zalecamy zakup soczewek okularowych z filtrem światła niebieskiego. Świetnie chronią oczy i wzrok przed zmęczeniem, pieczeniem i pogłębianiem się wad wzroku.